אל תגעו לי בחופש הגדול

את הפוסט הראשון שפירסמתי בבלוג הזה פתחתי באמירה שהשנה הפסקתי להתנצל- על זה שבחרתי להיות מורה. אז השנה אני גם לא מתנצלת יותר על זה שיש לי את החופש הגדול.

בכל שנה בתקופה כזו או אחרת, לפני חופשות או אחרי יקומו מי שיתלוננו על מערכת החינוך, ומי כמוני מודה שיש המון על מה וצריך לשפר, אך בעצם הם יתלוננו על דבר אחד בלבד- החופשה של המורים (ואם ממש נדייק, לרוב אלו יהיו הורים לתלמידים בגילאי יסודי שזקוקים לבייביסיטר, אבל זה לפוסט אחר). גם אני, בתקופה לפני שהפכתי למורה לא הצלחתי להבין את פשר החופשה ועד היום חקוק לי בזיכרון ויכוח שהיה לי עם בת דודי, מורה במקצועה (כן שני- אני מדברת עלייך). ממש ניסיתי להסביר לה שאין טעם בחודשיים חופש, כי זה לא מסתדר עם שוק העבודה ושאין לה מה לדאוג, ישלמו לה על העבודה הנוספת הזו. היא בתגובה רק הנידה בראשה ואמרה לי- "לא רוצה את הכסף שלך, רוצה חופש". אז לא הבנתי את זה, היום אין יותר מבינה ממני.

לכן, לכל המתלוננים על חופשות המורים יש לי רק שלוש מילים: לכו תהיו מורים!

WhatsApp Image 2018-07-03 at 14.38.12 (1)

ככה נראות מורות בחופש…חול, ים וחיוכים

ולפני שאתם מרימים גבה או מעקמים פרצוף ומתעצבנים, אם באמת תעשו זאת, אתם עשויים לגלות שלושה דברים מאוד חשובים על חופשות המורים בכלל ועל עבודת המורה בפרט.

 1. החופשות, או החופש הגדול בעיקר, הוא חלק מתנאי ההעסקה של המורים, ואם יש משהו אחד שממש כיפי בלהיות מורה- זה החופש. ולא, לא בגלל שזה מסתדר לך עם הילדים. אחרי שתפסיקו להתלונן על יוקר הקייטנות נסו לדמיין חודשיים בבית עם הילדים שלכם….מה תעדיפו עכשיו? (והאדם הבודד הזה שיגיד שהוא מעדיף חודשיים בבית עם הילדים, בבקשה לא להגיב) אבל העניין הוא כזה, כמו שאנשי ההיי-טק מקבלים משכורת שמנה, והאחיות והרופאים זכאים לאכול בבתי החולים בעלות של כמה שקלים או כמו שמנכ"לים מקבלים רכב על חשבון העבודה ואף אחד מאיתנו לא מתלונן על כך, כי אלו הם תנאי ההעסקה שלהם. החופשות הם שלי. אז די לנסות ולשנות את תנאי ההעסקה שלי, אל תשכחו שהם גם כוללים עבודה רציפה עם למעלה מ-30 ילדים כל יום (אם כבר אתם מחפשים נתון חשוב לשנות בתנאי ההעסקה, אז גודל הכיתה הוא אחד לא רע) וכמו שאמרתי, מוזמנים לבוא ולנסות.

  WhatsApp Image 2018-07-03 at 14.38.12

  אם תהיו מורים יהיה לכם זמן לצלם את הים

 2. חודשיים חופשה זו אשליה שנמכרת יפה בחדשות, אך כל מורה יודעת שבפועל זה קצת פחות, ולחלקנו אפילו הרבה פחות. אני אפילו לא מתייחסת למורות (שאני מעריצה אותן) שלוקחות חלק בקייטנות החופש הגדול. אבל כל מורה מוצאת עצמה עובדת בחופשה בהכנות לשנה הבאה, כתיבת תוכניות עבודה, קישוטי כיתה, פגישות עם תלמידים חדשים וימי השתלמות. בקיצור עדיין עובדים, אבל אחרת, הפעם בלי לעמוד מול כיתה. (שלא תבינו מזה שאין לי בכלל חופש, אבל הוא פשוט לא באמת חודשיים..)
 3. כולם יודעים להלל את עבודת המורה, כמה היא חשובה ומחזקת, ותורמת לילדים ולחינוך. אך חשוב שתבינו שכדי שנצליח לעשותה כהלכה, כדי שנסיים שנה ונגיע מוכנות נפשית לשנה הבאה ומלאות באנרגיות לקבל כיתה חדשה ולתת לה את ה-100% שלנו. גם אנחנו וגם הילדים זקוקים להפוגה הזו. העבודה היום-יומית עם הילדים גוזלת המון כוחות נפש ובכדי להצליח לשמור על עצמנו ולתת מעצמנו בהמשך, החופשה הזו היא האוויר לנשימה שלנו. אחריה אנו חוזרות כמו חדשות ובגלל שהיא כל כך ארוכה אפילו מלאות כבר בציפייה והתרגשות ופותחות שנה מלאה בעשייה בהתלהבות. לא הייתם רוצים בשביל הילדים שלכם מורות מלאות באנרגיות ולא סחוטות כמו סמרטוט?

קחו לכם כמה ימים לחשוב על זה….אפילו חודשיים….ניפגש בראשון לספטמבר.

היה לכם שימושי הפוסט? שתפו גם אחרים…אפשר דרך עמוד הפייסבוק 'פשוט מורה' ואפשר לשלוח קישור ישיר לפוסט.

היה לכם מעניין? מוזמנים לקרוא עוד פוסטים, היכנסו לעמוד הראשי ובחרו פוסט נוסף לקריאה. רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את הפוסט הבא ישירות למייל? הרשמו לבלוג בעמוד הראשי.

4 מחשבות על “אל תגעו לי בחופש הגדול

 1. הי מירב. כייף לשמוע על מורה שאוהבת את העבודה שלה ואני בטוחה שאת מורה נהדרת. אם בעברך התלוננת על חופשות המורים ועכשיו כשעברת צד את כבר לא זוכרת איך זה להיות בצד השני אשמח להזכיר לך… בית הספר הוא מסגרת (לא ביביסיטר! מי טען בכלל שמורים הם ביביסיטר??) שמאפשרת לנו לצאת לעבוד. ברגע שהמסגרת מתבטלת האפשרות לעבוד בצורה רציפה נפגעת בצורה קיצונית. זו הטענה היחידה של ההורים כלפי המורים. לא אכפת לי מהטבות שיש לאחיות בחדר האוכל בגלל שזה לא פוגע בי בשום צורה ולא אכפת לי שלמנכ״ל יש רכב מאותה סיבה בדיוק לכן ההשוואה לחופשות של המורות לא רלוונטית. אין טעם להמשיך עם הויכוח של הורים מול מורים אלא להירתם יחד לשינוי חקיקה שיגדיל את ימי החופש בשוק העבודה ככה שאת החופש הגדול הבא נוכל כולנו לבלות עם הילדים שלנו. שיהיה חופש מהנה ובריא לכל מי שבחופש

  אהבתי

  • הי שרי,
   ראשית אני שמחה לשמוע שאת רואה בבית הספר מסגרת כי לצערי יש מי שלא..עם זאת צריך להבין שהמסגרת הספציפית הזו עובדת 10 חודשים (וכאן מקום ההשואה למגזרים אחרים, כל מגזר וצורת העבודה של המסגרת בה הוא נמצא).
   מאוד מסכימה איתך שזה יוצר בעיה להורים העובדים, לרגע לא טענתי אחרת. ואני לגמרי תומכת בגישתך שיש לאחד כוחות ובראש ובראשונה להגדיל את ימי החופשה של ההורים כדי שיזכו לבלות עם ילדיהם, או לחילופין לחשוב על מסגרת חלופית לחלק מזמן החופשה (כי אני גם מאמינה שהילדים זקוקים לחופש ושינוי שגרה),
   כיף לשמוע שיש מי שמבינים שהפתרון לחופשות הילדים לא אמור לבוא על חשבון המורים, אלא לטובת כלל הציבור. מקווה שנצליח להוביל את השינוי הזה.
   סופש נעים ורגוע.

   אהבתי

 2. זו חוצפה והיתממות לדבר על מנכ"לים, כאילו מרבית ההורים הם מנכלים שמרווחים משכורות שמנות ולא מפרגנים לך את החופש שלך.
  נראה אותך מנפנפת בתמונות מחוף הים מול פועלת ייצור שעובדת 9 שעות ביום במפעל ואין לה כסף לקייטנות, אז הילדים שלה זרוקים בבית מול המחשב במקרה הטוב, או ברחוב במקרה הרע.
  או מול אחות בבית חולים שמוציאה את הנשמה תמורת משכורת נמוכה משלך, ואף אחד לא מפרגן לה יותר מ 15 ימי חופש בשנה במקרה הטוב, ומה עם הילדים שלה? את באמת חושבת שהיא לאההיתה מעדיפה לבלות איתם בקיץ במקום להחליף חיתולים ולנקות הפרשות? סליחה על הבוטות.
  כמה אחוזים מבין ההורים שנקרעים בגלל לוח חופשות של שנות החמישים הם מנכל"ים? ואלה בכל מקרה יכולים לעצמם להוציא אלפי שקלים על קייטנות.
  ממורה בישראל אני מצפה לקצת יותר רגישות חברתית. אבל זו כנראה ציפייה מוגזמת!

  אהבתי

  • חוה יקרה,
   ראשית אם באיזושהי דרך פגעתי במישהו אחר או בך אני מתנצלת.
   עם זאת, לרגע לא טענתי שכל ההורים בעלי יכולת כלכלית לממן קייטנות, אך מדוע הפתרון הראשון אליו כולם רצים הוא לפגוע בתנאי ההעסקה של המורים? מדוע את חושבת שהעבודה שלי פחות קשה משל אחרים או שאני מרוויחה יותר מאחיות? מדוע ההשוואה בין העבודות השונות רק מסתכמת במספר ימי החופשה וכך היא נמדדת? מדוע כולם יודעים לכעוס על המורים ולטעון שכל כך טוב לנו אבל אף אחד לא מוכן לבוא ולהיות מורה? מדוע למעלה מחמישים אחוז מהמורים החדשים לא שורדים במקצוע בחמש השנים הראשונות ופורשים? העבודה שלנו כמו כל עבודה אחרת קשה לא פחות, וכוללת לטוב ולרע את תנאי ההעסקה בהם בחרנו.
   אך אוסיף ואשאל מדוע אין אנו מוציאים את הכעסים על חברי הכנסת המרוויחים משכורות שיכולות לממן קייטנות של בתי ספר שלמים? מדוע אנו מצפים דווקא מציבור המורים הפגוע ורמוס ממילא להתחשב בכל האחרים ולקחת על עצמו עוד כדי שלכולם יהיה נוח יותר?

   מכיוון שאני יודעת שהורים יעדיפו לבלות עם ילדיהם הפתרון צריך להיות בשינוי ימי החופשה של ההורים ולא של המורים.
   גישה שרק כועסת על כך שלילדים יש חופש והמורים אינם שם כדי להעסיק אותם מקטינה את עבודת המורה לכדי בייביסיטר ואם זה מה שההורים זקוקים לו בקיץ זה לא חייב להיעשות על ידי מורים.
   אני מבינה כי מצוקת ההורים בחופש היא קשה מנשוא אך הפתרון אינו צריך להיות בשינוי תנאי ההעסקה של המורים, זה הפתרון הקל אך לא הנכון, לאף אחד מהצדדים.
   ואם אנו עוסקים ברגישות חברתית- מה עם הילדים? האם את שולחת אותם לבית הספר רק כדי שישמרו עליהם ולא כדי שיתנו להם חינוך והעשרה? האם לדעתך אין הם ראויים לחופשה? לזמן איכות עם הוריהם? להפוגה משנת לימודים עמוסה וקשה בעבורם? לשינוי שגרה הכולל קייטנות ויצירה והפעלות שאינן מחייבות מבחנים ושיעורי בית?
   הדיון על אורך ימי החופשה של הילדים הוא אחר, אבל גם אם כולנו נסכים כי יש להקל על משק העבודה ולמצוא פתרון לימי החופשה הרבים, אין הוא צריך לבוא על חשבון המורים, הפתרון צריך להיות רחב יותר ומועיל לכולם- לא תעדיפי שלכל הורה יהיו יותר ימי חופשה מאשר יותר ימי לימודים לילד שלו? או לחילופין מסגרות מסובסדות שיאפשרו לילדים גם להשתחרר ולהנות.
   כואב לי על אותה אמא שנמצאת תשע שעות במפעל ומרוויחה משכורת מינימום ואין ביכולתה לבלות עם ילדיה או לממן קייטנה, אך בדיוק כדי לעזור לאותה אם בטווח הארוך הפתרון אינו צריך להיות שאני אתגמש בעבורה אלא שיעשה שינוי ממשלתי בחקיקה שיטייב עימה בטווח הרחוק, הרי הגדלת ימי חופשה תועיל לה תמיד גם כשילדיה יסיימו את 12 שנות הלימוד.

   מקווה שהצלחתי להבהיר את עצמי טוב יותר
   מירב

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s