ס-נובים גודום: חוגגים את הנובי גוד בכיתה

כשאתה ילד העולם מתחלק בעיניך בצורה מאוד פשוטה: שחור או לבן, טוב או רע, איתי או נגדי ובחינוך הדתי גם את ההסתכלות של יהודי או לא יהודי. כשאתה מתבגר אתה מגלה שהעולם מלא בצבעים אפורים ושטחים שאף אחד לא גילה לך עליהם, פשוט כי הם הופכים את המציאות למורכבת יותר.

בשנה הראשונה שלי בבית הספר כמעט נחנקתי. יומיים לפני סוף השנה האזרחית התלמידות בכיתה החלו לשתף אותי כמה הן מתרגשות לקראת המתנות שהן יקבלו מתחת לעץ האשוח- אני בתגובה חייכתי ובלעתי את הגוש הענק שהיה תקוע לי בגרון. פשוט לא הבנתי. אפילו קצת התחלחלתי. אבל הן לא הסבירו ואני לא שאלתי וכך זה נשאר.

רק כמה שנים מאוחר יותר גיליתי את הנובי גוד- חג אזרחי, הנהוג בקרב עולי ברה"מ לשעבר והמציין את חגיגות תחילת השנה האזרחית. החגיגה היא בעלת סממנים שמאוד מזכירים את החג הנוצרי- הכריסמס. כנראה בגלל שאי אז השלטון הקומוניסטי בברה"מ ניסה למחוק את כל הדתות אך רצה לאמץ חגים אזרחיים משפחתיים ולא הצליח לחשוב על סממנים מקוריים משלו, מכאן הוא אימץ את קישוט עץ האשוח והמתנות, סבא כפור והנכדה שמחלקים אותן והקרבה לתאריך של סוף השנה האזרחית. (אבל זו הערכתי האישית)

למתבונן מבחוץ, ובמיוחד לאחד דתי- זה נראה מוזר, יש שיגידו אפילו לא יהודי. לאורך השנים אנחנו התבוננו בעינים שיפוטיות והם לא טרחו להעמיד אותנו על טעותנו. ובכן- הגיע הזמן. בשנה שעברה עשיתי זאת בפעם הראשונה (מודה שאזרתי אומץ אחרי שאחת המקבילות שלי העלתה את הרעיון), כמעט מחצית מהתלמידים שלי חוגגים את הנובי גוד, והצעתי להם שנציין זאת בכיתה. נלמד על החג, נביא מאכלים ונקשט את הכיתה.

לא יכולה לתאר את הניצוץ הזה שנדלק בעיני התלמידים בכיתה, ילדים שלא הוציאו מילה כל השנה פתאום התנדבו להביא מאכלים והפכו למארגנים של האירוע. פתאום גם להם היה משהו לתרום וחיבור לנלמד בכיתה, פתאום ראו אותם.

מאכלים מסורתיים, חטיפים ומצגת הסבר על החג

יש שיתנגדו למהלך, יטענו שזה לא חג יהודי ושאסור לי להכניס אותו לכיתה. אני ראיתי בזה הזדמנות ללמד את התלמידים שלי משהו חדש- רב תרבותי, הזדמנות לנפץ סטיגמות ותפיסות מוטעות על החג ועל מי שבוחרים לחגוג אותו, הזדמנות לאחד את הכיתה ולאפשר לכל אחד להתגאות במנהגים ובשורשים התרבותיים שלו.

בשישי האחרון חגגנו בכיתה את הנובי גוד, כדי לדאוג שאכן גם תצא מכך למידה ביקשתי משתי תלמידות להכין מצגת הסבר על מקורות החג ועל ההבדל בינו ובין הכריסמס והסילבסטר- שני החגים שמתבלבלים איתם. התלמידים התלהבו והתרגשו, אחרים למדו משהו חדש וגם אלו שחששו לפחות סיימו את היום עם הבנה טובה יותר על מהו החג הזה.

מוזמנים לנסות.

ס-נובים גודום (שנה טובה)

הרמת כוסית לכבוד השנה החדשה

היה לכם שימושי הפוסט? שתפו גם אחרים…אפשר דרך עמוד הפייסבוק 'פשוט מורה' ואפשר לשלוח קישור ישיר לפוסט.

היה לכם מעניין? מוזמנים לקרוא עוד פוסטים, היכנסו לעמוד הראשי ובחרו פוסט נוסף לקריאה. רוצים להישאר מעודכנים ולקבל את הפוסט הבא ישירות למייל? הרשמו לבלוג בעמוד הראשי.

3 מחשבות על “ס-נובים גודום: חוגגים את הנובי גוד בכיתה

  1. פינגבק: ברוכה הבאה אלפיים ועשרים |

  2. פינגבק: להתראות 2021! |

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s